www.sme.sk
Úverová pasca

Ako sa jej vyhnúť.

Obchody sú plné tovaru, ľudia chcú mať super bývanie, krásne auto, cestovať po svete. Všetko Vám dajú aj na splátky. Problém je v tom, že aj s úrokom, ktorý nie je vždy úplne férový. Nehovoriac o nebankových spoločnostiach, kde niekedy siaha do naozaj astronomických výšok. Osobne považujem za úžeru už 30 % ročne, no sú prípady, kedy sa to blíži aj ku 100 % ročne.

Skutočné problémy nastanú ak sa Vám nazbiera niekoľko úverov a splátky presiahnu 

30 % Vášho príjmu, čo je pre bežne zarábajúcich Slovákov veľká časť malého príjmu. Tu platí niekoľko zásad okrem ľudového príslovia "prikrývajme sa len takou dekou na akú máme" je to pravidlo, aby sme nič nesplácali dlhšie ako to budeme používať. Príkladom je dvojtýždňová dovolenka, ktorú by ste mohli splácať niekoľko rokov.

Ideálne je, ak si požičiate len na financovanie bývanie a auta a ešte k tomu, ak aj s vlastným spolufinancovaním, ktorému bude teda logicky predchádzať sporenie. Snažte sa mať železnú rezervu minimálne v takej výške aby ste z nej vyžili aj 3 mesiace bez príjmu, no ideálne aj polroka či rok.

Ak si už požičiavate na čokoľvek, neberte prvú ponuku a dobre si prepočítajte o koľko danú vec preplatíte a či by sa to nedalo financovať aj lacnejšie.

Keď už cítite, že Vás splátky všetkých úverov začínajú obmedzovať, ale stále máte prácu je vhodné refinancovať ich jedným výhodnejším úverom (hypotékou) s nižším úrokom. Vďaka čomu sa môže Váš rozpočet uvoľniť aj o niekoľko stoviek euro mesačne, ktoré odporúčam použiť na tvorbu spomínanej rezervy. Konsolidujte Vaše úvery skôr, ako bude neskoro, viac informácii tu.

Image courtesy of Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net