www.sme.sk
Bývanie

Financovanie a poistenie

Je niekoľko možnosti financovania Vášho bývania, či už plánujete kupovať, stavať alebo rekonštruovať.

Hypotéka od banky - na bývanie účelová hypotéka s nižším úrokom, ak spĺňate podmienky tak jednoznačne Hypotekárny úver pre mladých so zvýhodnenou úrokovou sadzbou. Ideálne je ak už  

pred potrebou úveru máte nejakú časť potrebnej sumy nasporenú. No ak nemáte ešte stále je možné vziať hypotéku na 100 % hodnoty kupovanej či stavenej nehnuteľnosti. Úrokové sadzby sú v roku 2013 najnižšie v histórii a to pre hypotéku na bývanie už od 3-4 % pri Hypotekárnom úvere pre mladých dokonca už od menej ako 1 % ročne! Všetko závisí od Vašej bonity (príjem, záväzky...)  a od toho či máte aj niečo našetrené.

Stavebné sporenie -  táto forma financovania je výhodná, ak na bývanie myslíte dopredu a ste schopní našporiť potrebnú sumu, aby ste dostali úver s výhodnou úrokovou sadzbou bez skúmania príjmu a s garanciou úroku po celú dobu splácania. Pri dnešných historicky nízkych úrokoch na hypotékach je to menej atraktívna forma financovania ako to bývalo, no stále má svoje miesto v možnostiach financovania a treba ju zvážiť, ak plánujete riešiť bývanie niekoľko rokov dopredu.

Hypotéka od nebankovej spoločnosti - ak Vám nepožičia banka, viem sa pozrieť na možnosti v jednej slušnejšej nebankovej spoločnosti, kde je získať hypotéku pomerne jednoduchšie ako v banke, so stále zaujímavým úrokom a podmienkami.

Poistenie nehnuteľností a domácností - záplavy, požiare, zosuvy pôdy, víchrica, krupobitie, krádež, vytopenie, úder blesku a mnoho ďalších rizík číha na Váš majetok. Buďte zodpovední a poistite si svoje bývanie. Za niekoľko desiatok euro ročne si kúpite istotu vďaka ktorej sa Vám bude lepšie spať. Nezabudnite staršie zmluvy občas oprášiť a zvážiť či zodpovedajú aj po rokoch Vašim potrebám, či nemá Vaše dom, byt, domácnosť vyššiu hodnotu ako v čase kedy ste ho poisťovali. Tiež sa rokmi zmenili poistné podmienky, napríklad poškodenie spotrebičov v domácnosti úderom blesku, nebolo donedávna bežnou súčasťou poistných zmlúv.
Image courtesy of Ambro / FreeDigitalPhotos.net