www.sme.sk
Auto

Financovanie kúpy a poistenie

Pri kúpe auta máte niekoľko možnosti jeho financovania, každé má svoje plusy aj mínusy.

Lízing - ide o asi najjednoduchšiu formu financovania, väčšinou všetko vybavíte už u predajcu. Problém môže vzniknúť, ak ste nič nenasporili, keďže minimálna akontácia je väčšinou od 20 % z ceny vozidla. Rozdiely v úrokových sadzbách môžu pomerne značné,


všímajte si nie len čistý úrok v % p.a., ale aj RPMN, kde už sú zarátané všetky ďalšie poplatky aj s úrokom.
       
Účelový úver - niektoré banky majú špeciálne produkty na financovanie auta, sú s výhodnejšou úrokovou sadzbou ako bezúčelové úvery a to už od 9,9 % p.a. podľa Vašej bonity. Ak by ste mali nasporených aspoň 20 % potrebnej sumy, tak najvýhodnejší úver na trhu môžete mať už od 7,1 % p.a.

Bezúčelový úver - V tomto prípade úrok v banke začína už od 11 % p.a., túto možnosť môžete využiť ak Vám banka účelový úver na auto z rôznych dôvodov nedá (napríklad staršie ojazdené auto).

Úver od nebankovky - viem Vám vybaviť úver od slušnej nebankovky s úrokom už od asi 14,9 % p.a. Ponukám s úrokom nad 20 % p.a., sa podľa možnosti vyhnite, nehovoriac o úroku 30 % a viac, vtedy sa už určite nejedná o slušnú nebankovku.

Neberte prvú ponuku na financovanie auta, aby sa nestalo, že auto počas pár rokov splácania preplatíte dvojnásobne a viac. Tiež by ste ho nemali v žiadnom prípade splácať dlhšie ako plánujete užívať. Pri kúpe auta dobre zvážte svoje možnosti.

Povinné zmluvné poistenie - bez tejto poistky sa na cesty nevyberte, nie len že Vám hrozí pokuta, ale aj riadne problémy pri spôsobení havárie. Či už kupujete nové auto alebo sa Vám zdá Vaše poistné privysoké neváhajte vyplniť formulár na tejto stránke a porovnám Vám cenu všetkých poisťovní. Zmenou poisťovne môžete ročne ušetriť nemálo peňazí.

Havarijne poistenie - v tomto type poistenia chránite svoje auto, narozdiel od PZP by som nepozeral len na cenu. Viac informácii v tomto článku, formulár na prepočet ceny nájdete tu. Porovnám Vám viacero poisťovní, spolupracujem so všetkými, ktoré ponúkajú tento produkt.Image courtesy of anankkml / FreeDigitalPhotos.net